yourfuture.co.il

תנאי העסקת עובדי חברת השמה


חברות השמה
כמעט מדי יום אנחנו קוראים במדורי כלכלה, על תנאי העבודה של עובדי חברות כח אדם. מהי האמת ואיפה היא עומדתאחד הוויכוחים הגדולים בעולם העבודה בשני העשורים האחרונים היה על מעמדם של עובדי חברות כח אדם. ויכוח זה החל בעקבות פריחתן של חברות כח אדם בשנות התשעים וביסוסן בתור
חברות השמה עיקריות במשק הישראלי. הויכוח נסוב סביב השאלה האם העובד זכאי לתנאים סוציאליים כמו כל עובד, ולמי הוא שייך באופן פורמאלי, לחברת כח אדם או לחברה אליה הוא נשלח לעבוד.

כאן המקום להסביר, שבין העובד לחברת כח אדם יש הסכם מצד אחד, שהופך אותו לעובד שלה שנשלח מטעמה לחברת כח אדם, ומצד שני, הוא מועסק בחברה שמעסיקה עובדים משלה, וכניסתו אליה יוצרת למעשה 2 מעמדות בחברה. מצב זה איננו בריא לחברה, לעובדים, ויוצר פערים חברתיים, אשר השפעתם רחבה יותר מאשר מקום העבודה.


ההיסטוריה של חברות השמה

עם הופעתן של
חברות כח אדם ופריחתן בשנות התשעים חוקק חוק שקבע, שעובד חברת כח אדם שייך לה והיא אחראית עליו. על מנת לשמור על העובד נקבע שהחברה חייבת לשלם לעובד שכר מינימום, היא לא יכולה לדרוש ממנו כסף עבור שירותיה וכן היא אחראית לתשלום ביטוח לאומי ומס בריאות עבורו. הבעיה החלה כאשר חברות החזיקו בעובדי כח אדם משך זמן, ככל העולה על רוחן, ובכך למעשה השאירו את העובדים ללא זכויות סוציאליות שמגיעות להם (פיצויים, מחלה, פנסיה וכדומה).

בשנת 2008 שונה החוק ונקבע, שכל חברה שמעסיקה עובדי כח אדם חייבת להחליט אחרי 9 חודשים האם היא מעסיקה את העובדים דרכה. אם לא, עליה להיפרד מהם. הטענה היתה, ש-9 חודשים הם מספיק זמן עבור החברה להחליט האם העובדים מתאימים להם, ואין היא יכולה לנצל את המצב הקיים כל עוד זה נראה לה.


טענות וביקורות נגד חברות כח אדם

הטענה העיקרית שעולה נגד
חברות השמה, שהן מאפשרות לחברות להתחמק מהעסקת עובדים לטווח ארוך ובכך מונעות מעובדים להינות מתנאים סוציאליים. מאחר וחברות כח אדם דואגות ל"פול" של עובדים, הן למעשה מאפשרות לחברות להחליף כל הזמן עובדים, בטרם הם יהפכו להיות עובדי החברה. טענה אחרת היא שחברות כח אדם מוכנות לבצע השמת עובדים לעבודה זמנית, בידיעה ברורה שהעובדים לא ייהנו מהתנאים הנדרשים.


מיתוס להפריך

עובדי כח אדם אינם עובדי קבלן. עובדי קבלן הם עובדים של חברה, שנשלחים על ידה לעבוד במספר מקומות (למשל עובדי ניקיון שעובדים במספר מקומות בו זמנית). עובדים אלו לא ישתלבו בשום שלב כחלק מעובדי החברה.

כלפי חברות קבלני כח אדם הביקורת היא רבה יותר, מאחר והשכר המשולם על ידן הוא נמוך מאוד, ובדרך כלל יש פגיעה מתמדת בזכויות העובדים. לא אחת נדרשות החברות שעובדות עם קבלני כח אדם, לבטל קשרים אלו עקב לחץ ציבורי בעקבות פגיעה זו. 


לאחרונה התאגדו עובדי קבלן במספר מקומות על מנת לקבל תנאים טובים מהחברה שמעסיקה אותם ומהמקום בו הם עובדים

 
14/12/2010    yourfuture.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר yourfuture.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 yourfuture.co.il כל הזכויות שמורות
אתר חברות כח אדם מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום השמה
מחפשים חברות השמה? מלאו את הטופס וקבלו פניות
אנחנו עובדים עם חברות השמה האמינות והמקצועיות בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!