enter-article מבחני מיון לעבודה - זה לא שאתם לא מתאימים, המבחן פשוט קשה מדי... - אתר כח אדם והשמה ארצי
חברות השמה » מאמרים וחדשות » מבחני מיון לעבודה - זה לא שאתם לא מתאימים, המבחן פשוט קשה מדי...

מבחני מיון לעבודה - זה לא שאתם לא מתאימים, המבחן פשוט קשה מדי...


תשכחו מהימים בהם באתם לראיון עבודה לבושים יפה ועם קורות חיים מרשימים והייתם מתקבלים.
הדרך למשרה הנחשקת קצת יותר ארוכה מזה היום

מבחני מיון לעבודה נכללים בתהליכי המיון של למעלה מ-70% מן המעסיקים בתחום עתיר הידע, ובאחוזים גדלים והולכים גם במגזרי שוק העבודה האחרים, כך לפי תחקיר שערך בנושא עיתון "ידיעות אחרונות" בשנת 2009.

חברות השמה מודעות היטב לנטייה הזו, ומציעות מגוון קורסים ותוכניות הכנה למבחני מיון לעבודה, לעיתים אפילו ללא תוספת תשלום. בשורות הבאות ננסה להתייחס לחלק מן האסטרטגיות הפשוטות אך החשובות ביותר להצלחה במבחני מיון והמבדקים הפסיכו סוציאליים והקוגנטיביים בקבלה לעבודה.

מבחני הבעה עצמית

מבחני מיון לעבודה כוללים כמעט תמיד סוג מסויים של מבדק, הקרוי בעגה הפסיכולוגית "מבחן השלכתי גראפי". הרעיון הוא לייצר איזו שהיא יצירה, בדרך כלל ציור, על בסיס הוראות כלליות ביותר, כך שניתן יהיה להסיק מתוכה לגבי עולמו הפנימי של הנבדק.

חברות כח אדם רבות פירסמו המלצות כלליות כמו "ציירו את העץ עם שורשים רחבים", "הקפידו שהידיים של הדמויות תהיינה ארוכות וחופשיות", "הקפידו שהציור יתפוס את כל הדף" וכו'. אף שהמלצות אלו נכונות מעיקרן, כמשתמע מן האופי הפתוח של התבחין הזה, לא מדובר באמירה חד משמעית.

הפירוש של כל ציור תלוי לא רק בנושא שלו אלא גם במפרש עצמו, ובוחנים שונים יפרשו תכונות ציור בצורה שונה, בייחוד לאור הקונטקסט של בדיקות האישיות הנוספות שמקובלות כל כך במבחני מיון לעבודה. מצד שני, אכן הנושאים עליהם תתבקשו לצייר או לרשום אינם רבים מידי, ולכן מאוד משתלם להשקיע מעט בהכנה של הציור המתאים.


הדרך הטובה ביותר היא לבקש ממומחה של חברות השמה לעבור איתכם פרטנית על הציור, עדיף מישהו שבדומה לבוחנים חשוף למבדקים פסיכו סוציאליים אחרים שביצעתם (שאלון MMP-I, השלמת מפשטים ועוד, ראה להלן).

שאלון MMPI

השאלון, שפותח במינסוטה וגירסאות שונות שלו ממשיכות לככב עד היום (כמו "שאלון 300" הצבאי, "שאלון 500" המשופר ועוד). חברות כח אדם שונות מציגות דוגמאות שונות של השאלון. השאלון המקורי הכיל 532 שאלות, וגרסאות חדשות יותר (וכן גירסאות מתורגמות) מכילות בין 300 לבין 600 שאלות. הרעיון המשותף לכולם הוא שמדובר על שאלות סגורות, בדרך כלל התשובה דיכוטומית ("שאלות כן ולא"), ובמקרים אחרים מדובר בסקאלה (בחירה בין 5-10 אפשרויות, כאשר 0 פירושו "לא מסכים כלל" ו5 (או 10) פירושו מסכים לגמרי). חברות השמה טובות מבינות שלא ריאלי לצפות לשנן את התשובה לכל השאלות, מה גם שהשאלון בנוי בצורה "טריקית" והגרסאות החדשות הן חסויות. תחת זאת חברות כח אדם בדרך כלל מתמקדות בהכנה כללית, שהיא גם הכי יעילה, לשאלון.

חשוב להבין מה התוצאות שנותן השאלות (7 ציונים שונים בנושאים אישיותיים כמו נטיה לכעס ואגרסיות, נטיה לפחדים וכו', וכן 3 ציונים המתייחסים למיהמנות ותקיפות המבחן: האם הנבחן ענה בכנות (ולכן ענה זהה על שאלות דומות), האם הנבחן ניסה יותר מידי "לייפות את המציאות" (ולכן ענה תשובות לא נכונות בעליל, כמו "אני אף פעם לא כועס"), האם הנבחן התייחס ברצינות לבחינה (ולכן הקפיד לענות בעקביות).

הסבר לגבי חלק מן הטריקים יכול לעזור לכם לענות טוב יותר על MMPI ושאלונים אחרים שנפוצים מאוד במסגרת מבחני מיון לעבודה. כך לדוגמא התקיפות של המבחן נמדדת בין השאר על ידי השוואה של תשובות לשאלות הפוכות: פעם אחת תשאלו "האם אתה אוהב יום יותר מאשר לילה" ובפעם אחרת "האם אתה מעדיף לילה פחות מיום" (מובן שהתשובה אמורה להיות הופכית גם היא).

מבחני מיון מזכירים במובן מסוים את המבחנים הפסיכומטרים, הם מיועדים לאפשר לחברות ליצור מדדים, הם לא מדויקים במאה אחוז, אך לרוב הם בהחלט מצליחים לנבא מי יצליח במקום העבודה ומי לא


עוד באותו נושא

לימודי משאבי אנוש – המדריך המקיף ללימודים מרתקים

לימודי משאבי אנוש – המדריך המקיף ללימודים מרתקים

לימודי משאבי אנוש הינם מרתקים ומכשירים את הסטודנטים להיות מנהלים מצויינים אשר יפיקו את המירב מהעובדים ומהעסק לשגשוג מירבילימודי משאבי אנוש...

השמת בכירים – מתחילים לעבוד מלמעלה

השמת בכירים – מתחילים לעבוד מלמעלה

מסיימים עבודה במשרה בכירה אבל לא רוצים לחזור למלצר, או אולי הניסיון שלכם מתאים לניהול ולתפקיד בכיר. איך מתברגים למקומות הללו? באמצעות השמת...

חברות כח אדם – הפסיכולוגיה שמאחורי

חברות כח אדם – הפסיכולוגיה שמאחורי

בעידן הקפיטליסטי של ימינו, חיפוש עבודה הוא לא רק עניין מקצועי אלא עניין פסיכולוגי, כיצד פסיכולוגיה וחיפוש עבודה מתחברים בסרט company menשעלה...

גיוס כח אדם לעסקים קטנים

גיוס כח אדם לעסקים קטנים

בזמן שעולם משאבי האנוש התפתח בשני העשורים האחרונים עם דוקטרינות ותיאוריות שונות בכל הקשור לניהול משאבי אנוש, הרי שאחד הענפים שהתפתחו מתוך...

לוחות דרושים - לחפש עבודה סביב השעון

לוחות דרושים - לחפש עבודה סביב השעון

בזמן ששוק העבודה רותח מתחרות על מקומות עבודה, לוחות דרושים שונים מאפשרים לנו להתמקם בעמדות הנכונות למצוא את מקום העבודה הבא שלנו בעבר...

string(40) "categoryמבחני מיון לעבודה"