enter-article הכוונה מקצועית - לצאת אל שוק העבודה עם תשובות - אתר כח אדם והשמה ארצי
חברות השמה » מאמרים וחדשות » הכוונה מקצועית - לצאת אל שוק העבודה עם תשובות

הכוונה מקצועית - לצאת אל שוק העבודה עם תשובות

רגע לפני שאתם יוצאים לעולם הגדול, אל תשכחו לעבור מבחן הכוונה מקצועית שתעזור לכם להחליט מה בדיוק מתאים לכם

הכוונה מקצועית

נדמה שהלבטים וההשגות המקצועיות, לא מתחילים עם משבר אמצע החיים אלא הרבה לפני.

כבר עם שיחרורנו מהצבא, אנו מתחילים לשאול את עצמנו, איזה מקצוע מתאים לנו ויותר חשוב, לאיזה מקצוע אנחנו מתאימים. ובכן יש לא מעט שבנו מהתהיות שלנו מקצעו, הכוונה כמובן למכוני הכוונה מקצועית.

מי מעביר את ההכוונה?

מרבית מכוני ההכוונה המקצועית יעסיקו פסיכולוג תעסוקתי או ארגוני לטובת העניין. פסיכולוגיה תעסוקתית או ארגונית זהו תחום הנלמד במסגרת לימודי תואר שני של החוגים לפסיכולוגיה.

בנוסף, קיימים מכוני הכוונה מקצועית הנותנים שירותי הכוונה מקצועית נוספים, למשל על ידי גרפולוג, שיסביר לנו מה התחום המתאים לנו לפי כתב היד שלנו.

איך זה מתבצע?

הכוונה מקצועית נעשית על ידי סדרה של מבדקים ושיחות עם אנשי מקצוע. במהלכן נאספים הנתונים על מבקש השירות כמו נטיות, תחומי עניין, יכולות וכדומה. מבדק ימשך בין יום אחד למספר ימים והוא תלוי במטרתו.

אורכו של המבדק פחות חשוב. מבדקים ארוכים מאוד לא בהכרח יביאו את הנבדק לתוצאות מעמיקות, מה שחשוב זה עצם היותו רלוונטי למטרה של האדם המבקש הכוון תעסוקתי.

אחרי המבדקים נערכת שיחה עם יועץ מומחה. לפי מכוני ההכוונה המקצועית זהו החלק החשוב ביותר בתהליך, מכיוון שהוא מסכם את הנתונים ומביא אותם בפני הנבדק בשילוב עם דעתו של איש המקצוע, שלמרות היותו אובייקטיבי, מציג לך את הנתונים תוך התחשבות בגורמים נוספים כמו מצב שוק העבודה, מיקומם של מוסדות אקדמיים, משכו של מסלול לימודים מסוים וכדומה.

הכוונה מקצועית טובה תכלול שתי פגישות. אחת עם פסיכולוג ואחת נוספת עם יועץ. הפסיכולוג ישוחח עם הנבדק לאחר שבידיו נתוני המבדקים ויכתוב סיכום  עם כל האינפורמציה לטובת המשך התהליך.

לאחר מכן היועץ יסייע לנבדק לבחור מבין האפשרויות אותן ציין הפסיכולוג. היועץ מכיר את מצב שוק העבודה, תנאי ההעסקה והשכר בכל מקצוע, תנאי קבלה במוסדות לימוד וכו'.

המגזרים שפונים להכוונה מקצועית

חיילים משוחררים יקבלו יעוץ והכוונה שיתמקד במסלולי לימודים. בין אם מדובר בלימודי תעודה או לימודים לתואר ראשון. תהליך היעוץ דומה, אך בסופו של דבר יכווין את החייל המשוחרר ללימודים המתאימים לו ביותר, תוך בחינה של המקצוע בו יעסוק לאחר הלימודים.

אקדמאים שסיימו תואר ראשון או שני מגיעים לייעוץ על מנת למצוא עבודה. התהליך יהיה מעט שונה. מצד אחד האפשרויות מצטמצמות לתחומים הנושקים לתואר הנלמד. מצד שני, היעוץ עוסק כולו בהכוונה למציאת עבודה לכן הוא ממוקד יותר.

יתרונות וחסרונות של הכוונה מקצועית

הכוון תעסוקתי מתאים מאוד למי שעומד בפני דרך חדשה מקשה למצוא כיוון. התהליך מפקס אותנו למקצועות שאנחנו רוצים ומסוגלים לעסוק בהם, ולמרות שנדמה כי זה מגביל אותנו, למען האמת האפשרויות אינן מעטות וניתן לבחור מרשימה שלמה של מקצועות ותחומים.

מצד שני יש לזכור כי הכוונה מקצועית ניתנת על פי נתונים די יבשים, ואין באפשרותה לקחת בחשבון את כל הגורמים. לפעמים היא עשויה להתעלם מדברים מהותיים שהם מעבר לנתונים שנאספו במבדק. אלה דברים שצריך לקחת בחשבון לפני שהולכים לקבל ייעוץ תעסוקתי.

את שוק העבודה נוטים לחלק לשלוש קטגוריות, קטגוריות העבודות האופנתיות שנעלמות עם הזמן, העבודות המסורתיות שנחשבות יציבות כל עוד המודרניזציה לא מוצאת להן תחליף, והעבודות החדשניות, שנחשבות היוקרתיות ביותר


עוד באותו נושא

לימודי משאבי אנוש – המדריך המקיף ללימודים מרתקים

לימודי משאבי אנוש – המדריך המקיף ללימודים מרתקים

לימודי משאבי אנוש הינם מרתקים ומכשירים את הסטודנטים להיות מנהלים מצויינים אשר יפיקו את המירב מהעובדים ומהעסק לשגשוג מירבילימודי משאבי אנוש...

מדריך לימודי משאבי אנוש

מדריך לימודי משאבי אנוש

החל משנות התשעים לימודי משאבי אנוש הפכו להיות מאוד פופולאריים, עד כדי כך שמלבדם תארים בתחום נפתחו קורסים להעשרת הידע וקבלת תעודות למי שיש...

מדריך כתיבת קורות חיים

מדריך כתיבת קורות חיים

למרות שכיום ניתן למצוא עבודה דרך רשתות חברתיות שונות, עדיין יש משמעות אמיתית לאופן בו אנחנו כותבים קורות חיים. בסופו של דבר הם הסיפור שלנו...

תנאי העסקת עובדי חברת השמה

תנאי העסקת עובדי חברת השמה

כמעט מדי יום אנחנו קוראים במדורי כלכלה, על תנאי העבודה של עובדי חברות כח אדם. מהי האמת ואיפה היא עומדת אחד הוויכוחים הגדולים...

לוחות דרושים - לחפש עבודה סביב השעון

לוחות דרושים - לחפש עבודה סביב השעון

בזמן ששוק העבודה רותח מתחרות על מקומות עבודה, לוחות דרושים שונים מאפשרים לנו להתמקם בעמדות הנכונות למצוא את מקום העבודה הבא שלנו   בעבר...

string(35) "categoryהכוונה מקצועית"